BBC СЕРИИТЕ EARTH FLIGHT
Финансовите възможности и технологичните средства на BBC ще се окажат далеч по-благоприятни от тези на БНТ и „Атлас“. Но тук от значение е и концептуалният поглед на Атънбъроу – той има ключова намеса. Благодарение на държавната финансова подкрепа за телевизията той реализира своята мащабна продукция, наречена със слогана „Живот“ (Life). Това са телевизионни серии, обхващащи разнообразни теми: от социалната антропология („Tribal eye” – 1975) и племенния живот до силно застъпени „животински“ елементи като „Life of Birds”, „Life of Mammals” и смятаната за ключова “Life”, засягаща биологичния път на всички познати форми на живот.
В тази традиция се поражда и новата серия от 2011 г. “Earth Flight”. Тя отново засяга живота на птиците. Във въпросните епизоди е напълно пренебрегнат социалният или икономически аспект на наблюдението. Тяхна основна цел е представянето на определена житейска (птича) история чрез документални техники. Но за да бъде тя правдива, е използван буквално птичият поглед върху света. Наративни техники, възможни единствено чрез технически иновации, са в основата на новото сюжетно представяне.
Погледът директно през очите на птица е исторически залегнала мечта в европейското въображение. Тя се появява на много места – от полета на Дедал, през ренесансовите фантазми, до първите размахващи шперплат изобретатели. Но документалните серии на BBC ни карат да усетим, че в момента, в който тази мечта става технологично възможна, става възможно и моралното оприличаване с определен индивид. Новата документалистика ни дава непосредствен достъп до чувствата на лятящите създания – несигурност, самота, отчаяние и прочие крайни проявления на емоциите. Камерата лети с тях, гледа през очите им – а публиката просто ги съ-преживява.
Ефектът, невъзможен без най-модерните технологични иновации, се оказва ключов за успеха и добрия прием, който намират епизодите на BBC. Но той не би бил така важен, ако не бе поставен в широка морална рамка – способността на човека да съпреживява и съчувства на все по-широк кръг от същества. И ако тази рамка не беше особено подходяща за жанра – документалното кино се нуждае преди всичко от пряко асоцииране и директно свързване, дори взаимозаместване на гледните точки на наблюдаван и наблюдаващ. Иначе то би било безполезно и най-вече непредизвикващо интерес.
Това е и съвсем естествено в един прогресиращ информационно свят. В него пряката нужда и зависимост от информация се поставят преди всичко на първосигнално ниво. Там единствените сигурни показатели на заинтересованост са свързани с инстинктивната мисъл, накратко – с примитивните връзки между индивидите, свързани с пряко, предкултурно асоцииране. Именно използвайки тази сякаш животинска способност, сериите на BBC постигат своя особен успех. Историите на птици започват да приличат на ежедневни човешки ситуация. На някои може да изглежда прекалено, че рутините в живота на мършояди като кондора и лешояда доста приличат на човешките. Всъщност нищо прекалено няма. И в двата случая отъждествяването с гледната точка е природна, а не културна. И следователно напълно възможна, добра за кино.